Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Na book-owej  półce …czyli kącik czytelnika

 

Otwieramy kącik czytelnika, będziemy w nim prezentować książki o leśnikach, czasami o myśliwych oraz autorstwa leśników.

Dziś , „Polski Barbizończyk. Losy i dzieło Ludomira Benedyktowicza" Tomasza Adama Pruszaka. Rzecz o leśniku, powstańcu styczniowym, pisarzu, poecie, krytyku literackim i krytyku sztuki,  mistrzu  szachowym, więźniu Cytadeli Warszawskiej,  ale  przede wszystkim o  malarzu i rysowniku.  Absolwencie Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, uczniu min.  Jana Matejki.  Artyście niezłomnym.

Był studentem Zakładu Praktyki Leśnej w Feliksowie koło Broku. Tam zastało go powstanie styczniowe. W jednej z potyczek stracił obie dłonie. Mimo głębokiego okaleczenia nie poddał się. Poszedł drogą drzemiącego w nim  talentu. By nie być ciężarem dla otoczenia skonstruował obręcze-protezy, do których mógł przymocować nie tylko przedmioty codziennego użytku, ale i przyrządy malarskie.   Umiłowanie lasu przeniósł na płótna. Tworzył nostalgiczne, nastrojowe obrazy o przyciemnionym kolorycie, przepełnione wspomnieniami powstańca i tęsknotą za mazowiecką sosną.

Jak to się stało, że Ludomir Benedyktowicz został „polskim barbizończykiem"?  Na jakie trudności napotykał? Kogo spotkał na swej artystycznej drodze? Co łączyło artystę z Aleksandrem  Gierymskim, Stanisławem Wyspiańskim, Urszulą Ledóchowską, Adamem Chmielowskim, Włodzimierzem Tetmajerem? Kto to był Ludwik Nałęcz?  Skąd się wzięło żartobliwe przezwisko Szach-macik? 

Przyczynkiem do  napisania tej wyczerpującej monografii była powieść biograficzna Alicji Okońskiej „Paleta z mazowieckiej sosny" (tom I. Warszawa 1968). Książka  powstała  w oparciu o listy, pamiętniki oraz  rozmowy  z córką oraz wnukami Benedyktowicza. Jest lekturą uzupełniającą i nierozłączną z publikacją Tomasza A. Pruszaka.

Opowieść o radościach, smutkach i dylematach, o rozdartej duszy, życiowej odpowiedzialności, czasie szczęśliwym i pełnym goryczy.

Zapraszamy do poznania tego niezwykłego życiorysu

(fot. Elżbieta Kowalska)