Asset Publisher Asset Publisher

Otwarcie wystawy w Oleskim Muzeum

Otwarcie wystawy w Muzeum

 

W dniu 6 listopada 2017 r. w Oleskim Muzeum Regionalnym  została  otwarta    wystawa  zatytułowana   „Las i jego mieszkańcy na monetach i znaczkach” , której współorganizatorem jest  Nadleśnictwo Olesno.  Przedstawione kolekcje pochodzą  ze zbiorów  członków  Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Oleśnie i Koła Polskiego Związku  Filatelistów w Oleśnie.  Eksponatów  użyczyło również  Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.  Wstęgę  przecięli  wspólnie Starosta Oleski Stanisław Belka, Burmistrz Miasta  i Gminy Olesno Sylwester  Lewicki i Nadleśniczy Nadleśnictwa Olesno Piotr Wiener.

Wystawa ma na celu pokazanie zwiedzającym, szczególnie dzieciom i młodzieży,  w jakim środowisku żyjemy, co nas otacza, czego nie zauważamy na co dzień, jak różnorodny jest świat przyrody.  Filatelistyka i numizmatyka staje się dziś coraz bardziej odległa, a szkoda, bo są  elementami  kulturotwórczej roli lasu.  Są historią flory i fauny, wydarzeń, a także technik plastycznych.

Zbiory  pokazują, jak wiele walorów ukazuje się tylko w celach kolekcjonerskich, a  większość  to małe dzieła  sztuki. 

Przyroda ożywiona stała się źródłem inspiracji i jest ulubionym motywem  w  filatelistyce.   Obok bogatej kolekcji znaczków pocztowych, prezentowane są  koperty, kartki pocztowe  wraz  okolicznościowymi  datownikami.   Na monetach natomiast, widzimy głównie  zwierzęta.

Tło  wystawy stanowią min. naturalne iglaki, preparowane zwierzęta,  a z głośnika płyną  odgłosy przyrody.

Wprowadzenie w tematykę zawiera specjalnie z tej okazji  przygotowany katalog.    

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która  może zachęci, szczególnie młodych ludzi,  do  takiego rodzaju  do kolekcjonerstwa.