Asset Publisher Asset Publisher

Szkolenie hodowlane w Siemianicach

W ubiegłym roku odbyło się w nadleśnictwie szkolenie dotyczące prowadzenia cięć pielęgnacyjnych, prowadzone przez dr Jana Ceitla i dr Roberta Korzeniewicza z Katedry Hodowli Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Postanowiliśmy kontynuować tematykę i stąd pomysł wyjazdu do Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach. Chcieliśmy skonfrontować nasze działania hodowlane z wynikami wieloletnich prac badawczych, stąd tytuł szkolenia; „Hodowla lasu – praktyczne możliwości wykorzystania wyników badań naukowych”. Prowadzącymi szkolenie w dniu 10.10.2017 r. byli również dr Jan Ceitel i dr Robert Korzeniewicz.

Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach został założony w 1951 roku, a najstarsze powierzchnie badawcze mają 65 lat.

Odwiedziliśmy powierzchnie, na których prowadzone są badania nad gniazdową uprawą dęba, nad więźbą sadzenia sosny, świerka i dębów, nad wzrostem ważniejszych drzew leśnych w młodości a także nad oddziaływaniem na siebie drzew leśnych na przykładzie doświadczenia w Morawinie.

Było to dla nas wspaniałe doświadczenie, cenne zwłaszcza dla praktyków, pracowników terenowych, leśniczych i podleśniczych.